Výroba

Ak by ste hľadali najlepšiu terracotu na svete, všetky cesty by vás zaviedli do Imprunety. Impruneta je synonymom kvality, trvácnosti a jedinečnosti terracottových výrobkov. Túto slávu získala vďaka svojej hline, nazývanej „galestro“, ktorá má unikátne fyzikálne a chemické vlastnosti, ktorými sa líši od všetkých iných typov zeme kdekoľvek na svete.

Na kvalite výrobkov sa však okrem galestra podpisuje aj starociami overený postup výroby, ktorý sa v rodinách miestnych majstrov dedí z generácie na generáciu. Samotná výroba sa začína zomletím a vyčistenie hliny z ktorej sa po pridaní vody vypracuje kompaktná hmota. Vtedy prichádza na rad skutočne majstrovstvo, ktorým je formovanie. Robí sa tromi spôsobmi: ,,a calco“ čo je formovanie hliny pomocou sadrových foriem; ,,lavoro tondo“ kedy je hlina v pasoch prikladaná na terracottové formy; a ,,lavoro fondato“ kedy sa hlina tvaruje bez akýchkoľvek foriem. Pri tomto spôsobe rastie výrobok iba 10-15 cm za deň. Po vyformovaní a zdobení, je potrebné nechať výrobky dôkladne vysušiť. V závislosti od ich parametrov to trvá niekoľko týždňov. Nakoniec prichádza na rad vypaľovanie, ktoré prebieha vo veľkých peciach, v ktorých sú výrobky položené jeden na druhom, čo je antická metóda, ktorá si vyžaduje určité zručnosti a skúsenosti. Cyklus pálenia sa odohráva v dvoch fázach. Prvá trvá 22-24 hodín, kedy sa teplota v peci postupne dostáva na 1000°C, druhá ďalších 10-12 hodín, počas ktorých sa táto teplota stabilizuje. Po ďalších dvoch dňoch je možné výrobky z pece vybrať. Poriadne sa polejú vodou, aby sa v nich uhasilo vápno a tým sa proces výroby končí.

Toto boli niektoré tajomstvá výroby, ktoré spolu so skúsenosťami a vášňou majstrov stoja za týmito skutočne tradičnými a poctivými terracottovými výrobkami. Známkou kvality je bezpochyby aj fakt, že všetky rodinne firmy s ktorými spolupracujeme sú členmi prestížnej ,,Associazione fornaci storiche e artistiche di Impruneta“, v ktorej majú česť byť len tí najlepší z najlepších.

Updating…
  • Žiadne produkty v košíku.